sobota 17. září 2016

Recept na KOKOSOVÉ TYČINKY + pozitíva a prínosy konzumácie kokosu pre zdravie :) 

Krásny deň prajem!

V dnešnom článku mám pre Vás jeden veľmi jednoduchý a rýchly recept na nepečené kokosové tyčinky (lebo ja najradšej robím jednoduché recepty). V recepte som použila kokosové produkty ako kokosovú múku, mlieko a olej. Asi už viete, že kokos vo svojich jedlách využívam veľmi často, rozhodla som sa preto spísať aj krátky článok o kokose ako takom a vyzdvihnúť jeho benefity pre zdravie. 


Takže najprv sa pozrime na recept:

Na 27 ks tyčiniek budete potrebovať:

🌴50g strúhaného kokosu + cca 20-30g zvlášť na obalenie
🌴150g nízkotučného tvarohu
🌴flavdrops vanilka

Na čokoládovú polevu:
🌴40g horkej čokolády
🌴1 PL (cca 10 ml) kokosového oleja
🌴10g kokosových plátkov


Postup:

Zmiešame tvaroh s kokosovým mliekom a následne pridáme aj kokosovú múku a strúhaný kokos. Osladíme niekoľkými kvapkami flavdrops a všetko poriadne premiešame do súvislej hmoty. Nakoniec pridáme kokosový olej.

Od konzistencie kokosového mlieka závisí množstvo oleja, ktoré prilejete do zmesi. (Čím je mlieko v teplejšom prostredí, tým je tekutejšie, preto si množstvá surovín možno budete musieť mierne poupraviť.) Ak je zmes veľmi lepivá, nedávajte všetok olej, alebo prisypte ešte múku či kokos. Ak sa naopak zmes rozpadá, pridajte buď viac oleja alebo mlieka. Tak, aby sa zmes dala dobre tvarovať :-) 

Ja som z tejto dávky vytvarovala 27 ks tyčiniek.
Každú tyčinku obalíme ešte v strúhanom kokose, aby sa nelepila.
Následne v hrnci na vodnom kúpeli roztopíme horkú čokoládu (ja som dala 60%) spolu s lyžicou kokosového oleja. Každú tyčinku potrieme čokoládou a posypeme pár kúskami kokosových plátkov.


NUTRIČNÉ HODNOTY na 1 tyčinku:


Energia: 272 kJ

B: 1,2 g

T: 5,9 g
S: 1,6 gDúfam, že sa Vám recept páčil a budem rada, ak vyskúšate, príp. mi dáte vedieť ako sa Vám tyčinky podarili a ako Vám chutilo :-)A teraz ešte druhá časť článku, a to na tému KOKOS :-)


Aké výhody a zdravotné benefity prináša konzumácia kokosu?
Všetci iste vieme, že kokos patrí medzi zdroje tuku. Obsahuje naozaj veľké množstvo tukov, ktorých sa kedysi ľudia obávali (a niektorí sa ich boja stále :D), ale obavy sú zbytočné, lebo kokos obsahuje zdravé tuky. Samozrejme v primeranom množstve :-)

Kokos má síce v sebe ukryté nasýtené tuky, proti ktorých sa tiež dosť zbrojí, avšak obsahuje tzv. MTC čiže mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú veľmi zdraviu prospešné. Má vysoký obsah kyseliny laurovej, ktorá má protiinfekčné a imunostimulačné účinky.

Zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, teda cholesterolu, ktorý je zdraviu prospešný (nakoľko tento HDL pomáha prinášať cholesterol z periférie do pečene, kde je degradovaný).

Práve vďaka nasýteným mastným kyselinám kokosový olej vydrží vysoké teploty a je teda vhodný aj na vyprážanie.


A aké sú ďalšie pozitívne efekty kokosu?
- zlepšuje zdravotný stav pacientov trpiacich diabetom
- zlepšuje kvalitu vlasov, pleti, nechtov
- pomáha pri boji s nadváhou
- zabraňuje/spomaľuje rozpadu svalových vlákien pri cvičení
- má pozitívny vplyv na činnosť štítnej žľazy
- podporuje spaľovanie tuku, čím zvyšuje celkový denný energetický výdaj 

A tak ďalej, a tak ďalej... :-) Prínosov je ešte viac, ale tu som len vypísala tie najvýznamnejšie.
Takže konzumácie kokosu sa nebojte a do svojho jedálnička ho pravidelne zaraďujte. Možností je strašne veľa :-) Či už si ho v strúhanej podobe prisypete do kaše, koláča, jogurtu, alebo v tej tekutej ako kokosové mlieko prilejete do kávy, jogurtu, na ovsenú kašu, je viac-menej jedno, tak či onak si vytvoríte výživný pokrm bohatý na zdravé tuky :-D

Ak sa chcete o kokose dozvedieť ešte viac a inšpirovať sa ďalšími receptami, prečítajte si článok na stránke:  http://bit.ly/2cdskvP
Majte sa krásne a papajte kokos :-)

Danka Sali

2 komentáře:

  1. Lepší než bounty. Teď už je jen nesníst všechny :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No jo, chce to pevnou vůli :D Nebo mít doma někoho kdo je stihne sníst dřív, jako můj brácha - nechal mi sotva pár kousků :D

      Vymazat